Efter att ha varit pastor sedan 1962 med olika tjänster i flera kyrkor och samfund, blev jag pensionär för 12 år sedan. Det har blivit en hel del resor och predikobesök under dessa tolv år.
Nu har jag som 77-åring haft en vakanstjänst som pastor i Gullbrannakyrkan en första månad. Det känns lite märkligt att vid min ålder gå in i ett ”pastorsjobb” i en församling, visserligen på en liten deltid men dock ett regelbundet jobb. Alla bitarna finns ju med i små portioner. Jag tycker att det är fantastiskt att få vara med på det sättet och dela något av den livserfarenhet vi fått som pastorsfolk under alla år. Jag skriver VI eftersom min Ingrid och jag hela livet har delat kallelsen och jobbet på olika sätt.
Det känns som ett stort förtroende från vännerna i Gullbranna att få vara med på detta sätt. Att mötas i gudstjänster, bibelstudier, samtal, hemgrupp, eller bara vanliga möten på byn och i allt detta få vara pastor, resursperson eller bollplank är en speciell upplevelse
Dela gemenskapen i styrelsemöte och planering. Fundera på vägar och visioner. Försöka hitta byggstenar för det inre livet och fönster ut mot alla som finns i vår närhet är de nära utmaningarna . Att skapa mer av gemenskap och viloplats. Se och använda de möjligheter som finns i församlingens arbete i övrigt. Öppen förskola, Fritidsgård, Stick-Café, samarbete med Gullbranngården m.m.
Tänker på en del av dom ”gamla gubbarna” i bibeln, Mose, Abraham och många fler, dom hade kommit upp i ganska hög ålder när det hände saker i deras liv som de inte väntat sig. Utan nåra jämförelser i övrigt kan man kanske fundera på vad som väntar om hörnet också här och nu för oss. Kan bli riktigt spännande att se.
Önskar dig välsignelse över din dag ! Bor du i våra knutar eller har vägarna häråt en söndag, så hittar du Gullbrannakyrkans program på hemsidan.
http://www.gullbrannakyrkan.com