Nåra hundra meter utanför vår altan går motorvägen E6 förbi, med en ständigt brummande trafik. Ibland irriterar den men för det mesta tänker man inte på den, man blir ju van vid ljudet
Söndagen som kommer är Fastlagssöndagen med temat KÄRLEKENS VÄG ! Tänker på livets olika vägar och de kontraster de kan vara för oss. Vanligast är kanske att vårt liv surrar på i motorvägsfart. Allt det vanliga som vi har vant oss vid. Vi kör helt enkelt på och det enda som intresserar oss och som vi måste hålla reda på är trafiken och filbyten vi måste göra. Utsikten från ”motorvägen” blir bara ett flimmer och sånt som kör om oss eller vi kör om och det är alldeles tillräckligt att hålla reda på i den dagliga logistiken. Rast och rastplats blir det väl bara när vi måste tanka för att överhuvudtaget orka vidare. ”Mackarna” vi tankar på kan vara olika och används inte så ofta som vi borde, Något av oljebrist eller till och med motorstopp är hotande nära. Kulturupplevelser, Naturupplevelser – annorlunda miljöer eller helt enkelt bara att vara stilla och vila borde finnas mer utav.
Bilden ovanför ger lite av min känsla för det viktiga. Du vet ju alldeles säkert hur avtrycket av ett par ECCO skor ser ut. Avtryckena här är inte från Ecco – hur bekväma dom nu än kan vara. Det här är avtrycken efter ett par korsmärkta sandaler som gått kärlekens väg enligt det tema som söndagen har. Så älskade Gud världen…. att han kom till jorden i ett människobarn och gick hela den väg som Nya Testamentet berättar om. Inget mänskligt var honom främmande. Han gick vägen för vår skull och för att vi skulle kunna leva ett bättre liv i hans fotspår. Han lärde oss just KÄRLEKENS VÄG.
Den vägen är inte två- eller fyrfilig. Den surrar inte av rusningstrafik. Den har gott om rastplatser och gott om platser där det finns möjlighet att stanna till och fundera och kanske bara stanna upp och hjälpa någon som blivit trött av vandringen, fått skavsår inte bara på fötterna utan också i själen och det allra innersta. Framför allt så finns det tid för varandra på den här vägen. Filbyten och omkörningar behövs inte här.
Pilgrimsvandringar är vanliga igen. Med tid för stillhet och eftertanke och att vandra tillsammans med någon och bara dela tystnaden och vilan. Se – UTSIKTEN – inte bara vägen. Se möjligheterna vakna och våga leva dem sen i den vardagliga lunken Vi brer alltför ofta vardagsluddet över vårt liv. Ser inte de stora perspektiven.Det finns en himmel också över din och min vardag.
HAN SOM EN GÅNG GICK I SANDALERNA PÅ VÅRA DAMMIGA VÄGAR – GÅR DÄR OCKSÅ NU .
Hej Hasse…och varmt TACK för senast…Jag gillar ditt blogginlägg så nu tänkte jag fråga dig ifall jag får inleda med det då jag drar direktionen för Kristen fostrans möte nu i veckan. Deltagarna känner Åsa så de skulle nog uppskatta dig som bror och dina ord. Kram Hillevi