Tänk vad snabbt allting förändras numera – snabbt och enkelt. Teknikens förändringar är ett exempel. Vem kunde tänka sig alla de kommunikationssystem vi har nu för så där några år sedan ? Såg på ett seminarium på Alliansmissionens konferens i helgen ett schema som visade en karta på cirka 200 olika sociala medier i världen. Både bra och dåligt. Möjlighet till att sprida det som är gott men också allt det som mobbar, hatar, förnedrar och förstör. Konstaterar att jag själv använder kanske fyra fem varianter på internet.
Ibland kan man tycka att det inte är så konstigt att man får en elak huvudvärk när alla dessa texter och bilder flyger omkring i luften och bara måste krocka med oss eller kanske gå rakt igenom oss. Kanske det hjälper med en Treo ibland men strömmen av media är ju kvar.
Bilden ovan har jag lånat från ett program för kyrklig förnyelse eller församlingsutveckling. Gubbarna sitter där på bryggan och fiskar på sitt gamla vanliga ställe och märker inte ens att vattnet där det fanns fisk har tagit andra vägar. Det hjälper inte ens att grabben på bryggan står och pekar ut riktningen till den fåra vattnet går i nu. Gubbarna verkar helt oberörda av hans försök att leda dem till den plats där vattnet och fisken finns. Gubbarnas redskap duger nog men de måste användas på rätt ställen.
Jag är glad över den konferens vi varit på i Alliansmissionen på Gullbrannagården. Där saknades inte visioner. Redskapen BIBEL och BÖN är förträffliga för att nå människor med tro och liv. Men man måste vara medveten om att strömmen av människor som längtar efter en helhet i tillvaron söker på andra ställen än i kyrkan – och då måste kyrkan byta plats från inomhus till utomhus. Placeras på nya platser för bibeltro och bön. Finnas inte bara på jorden i vardagen utan också i rymden (den där cyberaktiga) där människorna med dom böjda nackarna och flitiga fingrarna söker – ibland utan att vara säkra på vad 1
Jag vill vara en bit i den satsningen – med min blogg – och andra bitar – både på internet och IRL. Vi kan mötas i utmaningar och viktiga frågor om tro och liv.
Välkommen med – med kommentarer och funderingar och frågor!!!