Det känns som att väldigt mycket i tillvaron handlar om lyxliv och kändisskap och pengar- Media tar oss till slott och herrgårdar och lyxfastigheter. Hemma hos och så får vi grafiska bilder på 10 sovrum – åtta badrum med bastu och pooler – svindlande (förlåt ordet) utsikter och panoraman och inredning som har ”stil”. Det är Beckhams hus – Salmings villa och Svennis herrgård m.fl. Och så skall man leva kändisliv med Hollyvod-fruar – Östermalmsfruar – lyxfällor – och hemma hos Montazami m.m. Det är kanske en liten aning tokigt att som ovan berätta om Zlatans Svensson liv i Malmö det är ju snarast en utflykt till hur det var för Zlatan förr men nu med miljoner i ryggen ,som det är bara att gå tillbaka till från en förmodad utflyktsvisit. Och alla hus och fastigheter i övrigt verkar som om de inte räckte till eftersom många är till salu. för att skaffa nytt och förnya igen.
Vad är lyx ? behöver vi lyx? Snarare är det nåt annat vi längtar efter. Ett meningsfyllt liv för alla oberoende av vilka förutsättningar vi har. Och här bli det svårt. Dom magiska orden Vård – skola – omsorg ser ut att vara lite skrumpna.
Vågar man bli gammal i Sverige i dag när ekonomin för vård verkar gå på kryckor eller sitter i rullstol. Har vi plats i skolan för alla enligt sina förutsättningar antingen man är ”normal” eller har Downs-syndrom eller ett antal bokstavskombinationer som diagnos eller kanske funktionshindrad. Kommuner kryper undan sitt ansvar i LSS och liknande frågor med hjälp av konsulter som kan håna de stora krav som olika handikapp innebär rent ekonomiskt för kommunen. Eller ta FAS 3 på arbetsmarknaden där man tvingas till meningslöst jobbsökande för att sedan efter en period skyfflas iväg till närmsta tipp och glömmas. Vart är vi på väg med alla som inte har lyx och inte begär lyx men som vill vara vanliga människor och ge sitt bidrag till vårt samhälle. Kan inte låta bli att tänka på underbara teatergruppen ”Glada Hudik” och vad den gett-
Min tro påminner mig om att Jesus tog sig an dom svagaste. Han åt middag , med publikaner och syndare. prostituerade blev befriade. sjuka botade och högfärdiga tillrättavisade ända upp till Herodes nivå – landshövdingen och regenten.
Samhället visar sin styrka och kvalitet i hur det tar hand om de svagaste. De som inte begär lyx och överflöd – men att bli sedda och respekterade och få samma möjligheter som alla andra. Är det för mycket begärt ? Måste man skylla på pengabrist för att freda sina beslut. Det är nog dags att göra rejäla omdisponeringar i somliga budgetar.
Goda tankar igår. Mycket uppskattat även av 16-åringen.